Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnost neštěpí Zeman, ale selhávající novináři

18. 11. 2015 12:39:45
Nejprve chci napsat, že Miloše Zemana jsem nevolil a jeho volbu jsem považoval před dvěma lety za tragédii. V určitých aspektech to považuji za tragédii dodnes.

Díky Zemanovi zase o stupeň klesla úroveň a důstojnost prezidentského úřadu (viróza, Mynářova prověrka, hledání Peroutky, vyznamenávání lidí za věrnost sobě a další úlety).Mnohem horší je, že otevřel dveře Číně a funguje jako hlásná trouba Kremlu. V tomhle aspektu je skutečně nebezpečný, protože to co dělá, má dlouhodobý dopad.

Nicméně v tématu islámu a migrační krize, které cloumá společností, Zeman společnost nerozděluje, ale spojuje. Je mezi vrcholnými politiky jediný, který otevřeně stojí na straně společnosti, která 1. má oprávněný strach z islamizace, 2. zcela právem nechce otevřít svou zemi imigrantům, kteří sem nepřichází, aby zde žili podle našich pravidel a zvyků. Naopak, každý člověk při smyslech musí vidět, že si přišli najít novou zemi, kde si budou žít po svém. A za 3. stojí na straně společnosti, která naprosto oprávněně přestala věřit novinářům, komentátorům a odborníkům.

Zeman nevytváří propast mezi lidmi, ani neštěpí společnost napůl. Jestli něco dělá, tak dodává sílu té části společnosti, která odmítá poslouchat lamenty novinářů a politicky korektních politiků o tom, že jsme jako Češi xenofobní a rasističtí fašisté. Tito novináři mají strach, protože se vztek a naštvání společnosti obrací proti nim. Ale to není proto, že by společnost hnědla, ale proto, že novináři selhali. Oni si zaslouží, aby na ně byli lidé naštvaní. Ne vždycky je menšina v právu. Ne vždycky je mlčící většina na straně menšiny, která si myslí, že bojuje za pravdu. Za dnešními novináři, kteří píší o hnědnutí a fašizaci společnosti, rozhodně mlčící většina nestojí. Kdyby se měla vést linie, kterou Zeman štěpí společnost v otázce imigrace a islámu, tak povede plus mínus v poměru 1:10, tedy na jednoho přijímače devět odmítačů. To není štěpení společnosti, to je její sjednocování. Společnost rozeštvávají média (tím, že o štěpení společnosti neustále píší), a ta rozpolcenost vede především právě mezi společností a novináři.

Je možná pravda, že kdyby se do čela té většiny postavil někdo jiný než Zeman a Martin Konvička, tak by to nemuselo být tak vyhrocené. Jenže on nikdo jiný takhle jasně a odhodlaně obavu společnosti nevyjádřil a veřejně se za ní nepostavil. A přitom kterýkoliv politik měl minimálně několik let možnost se veřejně postavit proti islámu, jakožto zdroji islámského terorismu, kdekdo měl možnost říct, že lidé mají právo mít strach, a že on - politik - se postará o to, aby se zabránilo šíření radikálního islámu, aby se zabránilo vzniku podhoubí pro teroristické útoky u nás, atd. Mohli mluvit jasně, tvrdě, rozhodně a mohli společnost uklidnit, že stojí za ní. Měli možnost to několikrát prokázat i na úrovni schvalování zákonů. Místo toho, pod tlakem novinářů, kteří, stejně jako třeba pan Fendrych, totálně selhali a selhávají, se báli takto otevřeně mluvit, aby z nich média neudělala xenofoby a rasisty. Tím pádem se toho celkem logicky chopili lidé jako Zeman, Konvička, Okamura a další, kteří se novinářů nebojí a dokonce si to užívají. Zemanův projev na Albertově nebyl ničím extremistický, byl podle mě dobrý a pravdivý, až na to "řvoucí stádo", to si mohl odpustit. Nic to nemění ale na tom, že společnost se spíše sjednocuje, než štěpí. To štěpení je představa novinářů a mediálně viditelné menšiny, která se ocitla po dlouhé době v silně defenzivní pozici vůči většině společnosti. Sebereflexí by měli projít především novináři, kterým přijde v pořádku komentovat události v Paříži tak, že největší nebezpečí je radikalizace společnosti proti muslimům.

Ještě jedna myšlenka. Píšu, že Zeman lidi spíš sjednocuje, alespoň, co se islámu a migrace týká. Jsem přesvědčen, že tuhle jednotu momentálně potřebujeme, pokud máme vlnu migrace přežívat i v budoucnosti tak bezstarostně, jako do teď. I díky tak silnému hlasu Zemana a ostatních předních „islámofobů“ k nám migranti nechtějí a naší zemi se vyhýbají. Zatím. Je vidět, že xenofobie funguje. Bohužel to asi nemůže jít kultivovanější cestou. Ta v dnešní situaci nefunguje.

Nikdy by mě nenapadlo, že si jednou budu myslet, že je lepší primitivní sobectví než vstřícný altruismus. Dnes to musím minimálně připustit a zvažovat zcela racionálně, že je tu první skupinu třeba podpořit na úkor té druhé. Ten první přístup si totiž, díky nezakrnělému pudu sebezáchovy, dokáže ohlídat to „svoje“ od rodiny až po svojí zemi, zatímco ten druhý přístup by často radši obětoval sám sebe až k záhubě celé své společnosti (svých skutečně nejbližších), než aby se přihlásil ke svým právům.

Autor: Jindřich Chmelař | středa 18.11.2015 12:39 | karma článku: 40.16 | přečteno: 2172x

Další články blogera

Jindřich Chmelař

Víra - naše ztracená síla

Víra není jen katolická či evangelická. Víra neznamená jen víru v Boha. Víra není omezena na náboženství. Češi toto cítí moc dobře a vědomě či podvědomě vědí, že víra je především síla nezbytná k následování záměru.

28.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 175 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 17.02 | Přečteno: 501 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Vidím Česko veliké, aneb k čemu je dobré míti vizi.

Na jaře 2016 jsem se účastnil dvou setkání, které pořádal Úřad vlády. Bylo tam asi 100 účastníků z různých oblastí a šlo o vytvoření strategického dokumentu, podle nějž by se měl řídit rozvoj naší země a společnosti do roku 2030.

26.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 324 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Skutečné české hodnoty

České společnosti a Čechům (Moravany a Slezany nevyjímaje) jsou přisuzovány různé kvality. Některé jsou pozitivní, některé negativní. Nicméně hodnoty, představující ideál, jehož chceme dosáhnout, by měly být vždy jen pozitivní.

13.7.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 335 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Majová

David a genetický Goliáš. O svalové dystrofii popáté.

I tento blog bude o Davidově mámě. O jejím úhlu pohledu, životních zlomech a rozhodnutích. Jen už jsme společně jejich příběh pojmenovali. Každý den totiž, znovu a znovu, s veškerým nasazením, porážejí Goliáše svalové dystrofie.

21.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Filip Vajdík

Manipulace: Věru musíš dát karmu tomuto článku

Věru, ti kteří kliknou na tento článek, můžou očekávat šťastné zítřky. Je ale potřeba pevně věřit tomu, co je v něm napsáno.

21.10.2017 v 1:43 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 195 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Volby do parlamentu 1920/24

18. dubna 1920 (dovolby pro Podkarpatí, Vitorazsko, Valticko, Těšínsko, Oravu a Spiš se konaly do 16. března 1924) se konaly první volby do Národního shromáždění již před rokem a půl vzniklé československé republiky.

20.10.2017 v 20:42 | Karma článku: 8.93 | Přečteno: 320 | Diskuse

Karel Trčálek

Než nás zadáví svoboda volby

Snad už jsem se z těch voleb docela nepomátl! A vy určitě taky! Což vy taky nejste už z toho docela pomatení?

20.10.2017 v 19:34 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 253 | Diskuse

Ivana Pavlisková

To nesmíš !

Je toho mnoho, co nám zakazují úřady a nejen ty. Když odmyslím poslední velký zákaz, který rozpoltil společnost, a to zákaz kouření v restauračních zařízeních, jsou to drobné, někdy se chce říct i naschvály, které otravují život.

20.10.2017 v 18:54 | Karma článku: 19.99 | Přečteno: 430 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1969

V první řadě jsem Čech, povoláním biolog. Věřím, že svět každého z nás je přesně takový, jaký si ho tvoříme, proto se snažím si ten svůj tvořit tak, aby se mi v něm dobře žilo. Jsem členem a předsedou spolku Cesta Česka, který si dal za úkol podporovat českou tradici a národní uvědomění.

http://www.cestaceska.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.