Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujeme vlastenectví a soudržnost, ne zbabělou vypočítavost!

24. 09. 2015 10:22:47
Poslední týdny a dny jsou pro mnoho lidí emočně a psychicky náročné. A není divu, hraje se o hodně. Je to hra, kde je v sázce naše budoucnost.

Zdá se mi, že se tady dnes hraje především o to, jestli si dokážeme udržet záměr a vnitřní rovnováhu. Ještě minulý týden byli lidé nadšení, že naše vláda dokáže vzdorovat obřímu nátlaku EU a jejích velkých hráčů –Německa, Francie, Itálie. Byli nadšení i proto, že jsme se na postoji shodli uvnitř států V4. Vnímal jsem to jako krok k soudržnosti, k nové spolupráci s rozumnými sousedy. Doufal jsem, že postoj země udrží a i přes přehlasování budou dál soudržní.

Tuhle iluzi rozbilo nejdříve Polsko (resp. polská vláda). Když otočili, cítil jsem, jako mnoho jiných, zradu. Vyhandlovali naprosto pragmaticky pro sebe výhody a na zbytek V4 se vykašlali. Stejně to nešlo prosadit, tak si aspoň pro sebe vyjednali to nejlepší. Pro mnoho lidí to může znamenat politickou obratnost nebo moudrost. Já v tom nic ctnostného ani rozumného nevidím. Poláci prostě zradili kvůli vlastnímu prospěchu a to se odjakživa hodnotí jako podrazáctví. Však oni jim to ale Poláci ve volbách spočítají.

Druhé rozbití iluze bylo, když se naše vláda rozhodla, že miliardy z EU a dobré vztahy se silnějšími jsou cennější než stát si za svým, byť správným a oprávněným rozhodnutím. Tohle nebyla zrada, ale normální zbabělost a vypočítavost. Samozřejmě, Babiš si nenechá sáhnout na dotace, když z nich žije a bez dotací by sociálně rozhazovačná vláda měla velké potíže. Takže zase se to dá vysvětlit jako rozumný ústupek, uvnitř ale zústává hořkost z toho, že to byl čin proti pravdě a spravedlnosti.

Jediní Slováci vytrvali, jenomže teď už jsou jen pro smích. Z Fica teď udělají směšného kašpara, který si populisticky honí triko, i když ještě před týdnem to byl hrdina a silný hlas rozumu. Jak rychle se mění nálady ve společnosti! jak rychle se z hrdiny stane tragikomická figura, z bojovníků za pravdu a zdravý rozum vypočítaví zbabělci a ze spojenců prospěchářští zrádci. Stačí jen jedno rozhodnutí. Rozhodnutí, které jde proti srdci. Pozice, kterou V4 zastávala nebyla ani populistická, ani trucovitá, ani nezralá, ani emocionální. Byla správná. Její opuštění není rozumným krokem, ale ranou nožem pod žebra většině obyvatel Polska a Česka. A ne náhodou mnozí vidí paralelu s předválečnými událostmi.

Stejně jako tehdy jsme byli připraveni bránit svůj suverénní stát, bojovat za svobodu, za pravdu. Všichni dohromady, vláda a občané. Byli jsme připraveni vzít za svoje rozhodnutí odpovědnost, přijmout veškeré důsledky, i když všechny nedokážeme dohlédnout. Tehdy i dnes nám naše vlády neumožnili touto zkušeností projít. Neumožnili nám se všichni spojit a v soudržnosti najít sílu překonat překážky, které to rozhodnutí přinese. Nedali nám možnost vybojovat si právo na svou vlastní, suverénní existenci. Před válkou se to dalo pochopit, hrozila ztráta milionů životů. Dnes nic takového nehrozí, hrozí ekonomické sankce, propad ekonomiky, křivé pohledy ze zahraničí. Podle mě jsou to málé oběti za znovuzískání soudržnosti, hrdosti a sebevědomí.

Poslední myšlenka je takováto: Nikdy v historii jsme neměli problém s českým nacionalismem. U nás jsme byli vždy vlastenci, nikdy nacionalisti a už vůbec ne nacisti. Problémy jsme ale vždy měli s nacionalismem německým. Jsou to Němci, kteří neumí zvládat svůj pocit nadřazenosti a ostatním nutí svůj názor a postoj. A je jedno, jestli ta nadřazenost a vyvolenost přijde v plášti národní hrdosti (pýchy) nebo pod maskou kajícného sebemrskačství.

To, na co jsme vždy doplatili my, nebyl nacionalismus a pocit nadřazenosti, ale nedostatek soudržnosti, kolaborace a snaha se přimknout k silnějšímu.

Vlastenectví, národní hrdost a soudržnost jsou pro Čechy lék, nikoliv zhouba.

Autor: Jindřich Chmelař | čtvrtek 24.9.2015 10:22 | karma článku: 42.43 | přečteno: 2820x

Další články blogera

Jindřich Chmelař

Víra - naše ztracená síla

Víra není jen katolická či evangelická. Víra neznamená jen víru v Boha. Víra není omezena na náboženství. Češi toto cítí moc dobře a vědomě či podvědomě vědí, že víra je především síla nezbytná k následování záměru.

28.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 175 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 17.02 | Přečteno: 501 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Vidím Česko veliké, aneb k čemu je dobré míti vizi.

Na jaře 2016 jsem se účastnil dvou setkání, které pořádal Úřad vlády. Bylo tam asi 100 účastníků z různých oblastí a šlo o vytvoření strategického dokumentu, podle nějž by se měl řídit rozvoj naší země a společnosti do roku 2030.

26.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 324 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Skutečné české hodnoty

České společnosti a Čechům (Moravany a Slezany nevyjímaje) jsou přisuzovány různé kvality. Některé jsou pozitivní, některé negativní. Nicméně hodnoty, představující ideál, jehož chceme dosáhnout, by měly být vždy jen pozitivní.

13.7.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 335 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Majová

David a genetický Goliáš. O svalové dystrofii popáté.

I tento blog bude o Davidově mámě. O jejím úhlu pohledu, životních zlomech a rozhodnutích. Jen už jsme společně jejich příběh pojmenovali. Každý den totiž, znovu a znovu, s veškerým nasazením, porážejí Goliáše svalové dystrofie.

21.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Filip Vajdík

Manipulace: Věru musíš dát karmu tomuto článku

Věru, ti kteří kliknou na tento článek, můžou očekávat šťastné zítřky. Je ale potřeba pevně věřit tomu, co je v něm napsáno.

21.10.2017 v 1:43 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 195 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Volby do parlamentu 1920/24

18. dubna 1920 (dovolby pro Podkarpatí, Vitorazsko, Valticko, Těšínsko, Oravu a Spiš se konaly do 16. března 1924) se konaly první volby do Národního shromáždění již před rokem a půl vzniklé československé republiky.

20.10.2017 v 20:42 | Karma článku: 8.93 | Přečteno: 320 | Diskuse

Karel Trčálek

Než nás zadáví svoboda volby

Snad už jsem se z těch voleb docela nepomátl! A vy určitě taky! Což vy taky nejste už z toho docela pomatení?

20.10.2017 v 19:34 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 253 | Diskuse

Ivana Pavlisková

To nesmíš !

Je toho mnoho, co nám zakazují úřady a nejen ty. Když odmyslím poslední velký zákaz, který rozpoltil společnost, a to zákaz kouření v restauračních zařízeních, jsou to drobné, někdy se chce říct i naschvály, které otravují život.

20.10.2017 v 18:54 | Karma článku: 19.99 | Přečteno: 430 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1969

V první řadě jsem Čech, povoláním biolog. Věřím, že svět každého z nás je přesně takový, jaký si ho tvoříme, proto se snažím si ten svůj tvořit tak, aby se mi v něm dobře žilo. Jsem členem a předsedou spolku Cesta Česka, který si dal za úkol podporovat českou tradici a národní uvědomění.

http://www.cestaceska.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.