Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víra - naše ztracená síla

28. 07. 2017 8:00:00
Víra není jen katolická či evangelická. Víra neznamená jen víru v Boha. Víra není omezena na náboženství. Češi toto cítí moc dobře a vědomě či podvědomě vědí, že víra je především síla nezbytná k následování záměru.

Vedle pravdy a svobody, dvou našich nejdůležitějších hodnot je tu ještě jedna, minimálně stejně zásadní. Tady je však třeba našlapovat opatrně, protože je to pro Čechy citlivé až výbušné téma s velkým potenciálem změnit rozhovor v hádku. Tou hodnotou je víra. Mnoho Čechů si dnes zakládá na svém ateizmu a nevíře. Jsou hrdí na to, že jsme národ nevěřících a ateizmus považují za národní devizu a ctnost. Dochází tu ale, podle mě, ke zmatení jazyka a pojmů, kdy se víra sama o sobě zaměňuje za víru v Boha nebo v něco, co nás přesahuje, ta se pak zaměňuje za náboženství a náboženství za církev. Ateizmus je pak chápán jako svobodný postoj, odmítající především církevní autoritu a náboženské dogma. V takovém postoji bychom mohli spatřovat duch husitství, bohužel okleštěný o to nejdůležitější; husitům rozhodně víra nechyběla, a už vůbec ne ta v Boha.

Odmítání víry se promítá i do našeho vztahu k osobnostem, o kterých jsem psal v předchozím článku – Karel IV., Jan Hus, Jan Amos Komenský nebo T. G. Masaryk. Je paradoxní, že si jich všech vážíme a ctíme je, ale zcela opomíjíme skutečnost, že jejich dílo, myšlenky a poselství jsou založené na víře a bez víry v Boha nebo v nějaký vyšší smysl a řád by nejspíš ani nevznikly. Bez víry jejich dílo ztrácí smysl.

Historici nebo vykladači díla jednotlivých osobností často ignorují duchovní rozměr jejich odkazu a přejímají jen jeho sociální, politický nebo pedagogický význam, čímž se ale dopouští vytrhávání z kontextu, zkreslení a svým způsobem znehodnocení díla. Nikdo snad nezpochybňuje obrovské stavitelské a státotvorné dílo Karla IV., ale fakt, že jeho důležitá rozhodnutí byla podepřená astrologií, že jeho dílo je plné mystické i jiné symboliky a má hluboký duchovní význam, už nás tolik nezajímá, maximálně to přisuzujeme duchu doby – ve středověku tak lidé zkrátka přemýšleli, dnes už je to všechno jinak. Přesto žasneme nad tím, jak je možné, že tolik z toho, co Karel IV. vybudoval, se udrželo dodnes a neztratilo na síle a významu. Že by to bylo právě díky onomu duchovnímu rozměru? Podobně dílo Jana Amose Komenského: obdivujeme ho, že přišel s propracovaným pedagogickým systémem, nazýváme ho Učitelem národů, ale fakt, že vzdělání a poznání považoval především za cestu k Bohu a k dokonalé lidské společnosti, žijící v souladu s Božím řádem, většinou nevidíme nebo vidět nechceme. Setkal jsem se i s názorem, že byl Komenský náboženský fanatik. Nakonec zmíním prezidenta Masaryka, který je pro mnoho z nás nezpochybnitelnou morální autoritou, a kterého známe jako vytrvalého, neústupného a přece čestného politika světového formátu, který nám vybojoval vlastní, suverénní stát. Opět přehlížíme, že jeho síla tkvěla především ve víře, kterou měl nejen jako křesťan v Boha, ale ve víře v právo a nárok českých zemí na svobodu a suverenitu. Bez silné víry a důvěry v to, že koná správně, by zřejmě Československo nevzniklo.

Pokud bychom se nebáli duchovního rozměru života a neodmítali bychom víru, mohli bychom lépe těžit z odkazu, který nám osobnosti naší historie zanechaly. Navíc podíváme-li se zpět, spatříme, že nejvýraznější období našich dějin, kdy se nám dařilo a kdy jsme byli silnou a soudržnou společností, byla tehdy, kdy jsme měli buď osvíceného a duchovně založeného vůdce (Karel IV., T. G. Masaryk), nebo byl-li celý národ spojen nějakou silnou myšlenkou, v niž věřil natolik, že změnil své i evropské dějiny. Byly to doby, kdy jsme byli soudržní, měli jsme jasnou vizi a hlavně víru, že tu vizi naplníme.

Bylo by zkrátka dobré přiznat si, že víra (včetně víry v sebe samé) je pro nás obrovsky důležitá hodnota, se kterou stojí a padá prosperita a síla naší společnosti a naší země.

Autor: Jindřich Chmelař | pátek 28.7.2017 8:00 | karma článku: 8.98 | přečteno: 165x

Další články blogera

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Vidím Česko veliké, aneb k čemu je dobré míti vizi.

Na jaře 2016 jsem se účastnil dvou setkání, které pořádal Úřad vlády. Bylo tam asi 100 účastníků z různých oblastí a šlo o vytvoření strategického dokumentu, podle nějž by se měl řídit rozvoj naší země a společnosti do roku 2030.

26.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 12.52 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Skutečné české hodnoty

České společnosti a Čechům (Moravany a Slezany nevyjímaje) jsou přisuzovány různé kvality. Některé jsou pozitivní, některé negativní. Nicméně hodnoty, představující ideál, jehož chceme dosáhnout, by měly být vždy jen pozitivní.

13.7.2017 v 7:30 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 310 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Adam Mikulášek

Z hodných kluků teroristy?

Jistě mnoho bývalých nacistů také kdysi bylo spořádanými lidmi, než se nechali Hitlerovou propagandou strhnout, aby nenáviděli své někdejší židovské kamarády, spolužáky či kolegy.

20.8.2017 v 16:15 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 286 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna

Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

20.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jan Matějů

Proč nevolit Andreje Babiše. Lišky mění srst, ne svoje zvyky

Andrej Babiš má být obviněn v případu čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo. Od pana Babiše neslyšíme nic jiného než křik, že je to proti němu spiknutí celého systému a snaha odstranit ho z politiky.

20.8.2017 v 10:18 | Karma článku: 25.09 | Přečteno: 607 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Semknutí? Houby. Na potížisty v depresi jedině islámskou linku bezpečí!

Zatímco prominenti všech zemí se semkávají, neztrácejí odvahu, nevzdávají se evropských hodnot a poslední hodiny nevědí, zda na Twitteru kondolovat dřív Španělsku, Finsku nebo Německu, já mám návrh řešení. Islámskou linku bezpečí!

20.8.2017 v 10:17 | Karma článku: 38.92 | Přečteno: 1094 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 13.81 Průměrná čtenost 1963

V první řadě jsem Čech, povoláním biolog. Věřím, že svět každého z nás je přesně takový, jaký si ho tvoříme, proto se snažím si ten svůj tvořit tak, aby se mi v něm dobře žilo. Jsem členem a předsedou spolku Cesta Česka, který si dal za úkol podporovat českou tradici a národní uvědomění.

http://www.cestaceska.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.