Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vidím Česko veliké, aneb k čemu je dobré míti vizi.

26. 07. 2017 8:00:00
Na jaře 2016 jsem se účastnil dvou setkání, které pořádal Úřad vlády. Bylo tam asi 100 účastníků z různých oblastí a šlo o vytvoření strategického dokumentu, podle nějž by se měl řídit rozvoj naší země a společnosti do roku 2030.

Na první pohled velmi potřebná a užitečná záležitost. Dlouhodobě naše společnost neví, co chce, existuje mnoho protichůdných zájmů, které se jednotlivé vlády snaží prosazovat, často ve vzájemném rozporu. Byl jsem proto moc rád, že jsem se mohl zúčastnit. Moje nadšení rychle opadlo, když jsem zjistil, že plán je v podstatě již hotový a nejdůležitější témata již připravená. V podstatě se jednalo o to, jak v ČR naplňovat Cíle udržitelného rozvoje, jak byly přijaty v roce 2015 v OSN. Nakonec jsem z těchto diskuzí měl dojem, že posloužili jen k tomu, aby se mohlo psát, že dokument vznikal za účasti široké účasti odborníků. Konečný dokument ČR 2030 nese jasně rozpoznatelný rukopis ČSSD a především Vladimíra Špidly a jeho mladých, levicově progresivních pomocníků, kteří postupně obsadili Úřad vlády. Co mi v diskuzích velmi chybělo, byla nějaká počáteční vize, jak by naše společnost měla vypadat, jaké hodnoty by měla vyznávat a co jsou nejdůležitější pilíře funkční společnosti. Něco, co by dalo směr všem strategickým úvahám v jednotlivých oblastech. Něco takového se objevilo až v konečném dokumentu, nicméně pochybuju, že by většina Čechů byla schopná si něco představit pod tímto textem, natož se podle něj zařídit ve svém životě:

„...Česká republika je soudržnou, aktivní a podnikavou společností rovných příležitostí a minimalizuje strukturální a sociální nerovnosti. Společnost a struktury rozhodování jsou odolné a pružné, schopné včas rozpoznat možná vývojová rizika a racionálně reagovat na neočekávané změny a měnící se dynamiku globálního vývoje. Odolnost společenských vazeb a struktur a věcné řešení problémů jsou posilovány diskusí a dohodou.“

Asi je to tím, že Špidlovy vize nebyly nikdy určené lidu, ale úředníkům, kteří jsou na takovéto ptydepe zvyklí. Dalších pár vizí se vynořilo během následujícího roku, např. vize TOP09 s originálním názvem Vize 2030, která je strukturou a dokonce i obsahem hodně podobná vládnímu dokumentu. Ale je fajn, že se alespoň začalo mluvit o potřebě dlouhodobého záměru.

Podle mě vize pro obyčejného člověka musí být za prvé srozumitelná a za druhé motivující, aby měl člověk chuť tu vizi naplňovat. Taková vize pak není nějakým strategickým dokumentem (ten by se měl naopak na jejím základě tvořit), neskrývá v sobě odpovědi na konkrétní otázky, co jak dělat, ale jasně vytyčuje cestu a udává směr. Vize nám pomáhá udržet si záměr, abychom mohli a uměli sami sobě i druhým popsat, kam naše společnost míří nebo kam mířit chce. V návaznosti na předchozí články, kde jsem psal o potřebě záměru, české identitě a hodnotách, by vize pro českou společnost mohla znít takto:

Česko je suverénní, samostatný a soběstačný stát, který si dokáže ochránit své hranice. Česká společnost je sebevědomá a hrdá, vědoma si svých kořenů, své historie a své tradice, ale zároveň respektuje ostatní národy a společnosti. Našimi hodnotami jsou svoboda, pravda, mír, soudržnost a láska. Naší cestou je sebepoznání, a to jak jednotlivce, tak celé společnosti.

I když by to mělo být srozumitelné, vizi větu po větě rozeberu.

Suverénní stát

První věta vize se vztahuje ke státu, jeho řízení a hospodářství. Suverenita znamená svrchovanost v rozhodování o sobě, tedy že o své budoucnosti a svých záležitostech stát rozhoduje na základě svého svobodného rozhodnutí, ale zároveň dokáže zodpovědně zhodnotit širší kontext a hledat maximální prospěšnost pro svou společnost. Rozhodování je nezávislé na nátlaku či vydírání jiných mocností nebo zájmových skupin. Suverenita je spíš status než schopnost a souvisí s ní samostatnost a soběstačnost. Samostatnost je umění rozhodovat se sám za sebe, nebýt v rozhodování na nikom závislý. Soběstačnost znamená hospodářskou nezávislost – schopnost uživit své obyvatele ze svých plodin, potravin a výrobků. Soběstačnost neznamená konec mezinárodního obchodu, nicméně základní suroviny bychom měli být schopni si vyrobit doma. Nakonec je tu schopnost ochránit své hranice, své území. To je samozřejmě banalita a nedůležitá věc v době prosperity a míru na celém kontinentu, ale je to zcela zásadní požadavek v dobách kritických a nejistých, jaké podle všeho nastávají.

Naše momentální realita je bohužel trochu jiná. Všechny čtyři hodnoty – suverenita, samostatnost, soběstačnost a schopnost ochránit své území patří dnes spíš do říše fantazie. Rozhodování přenecháváme jiným, což nám ovšem nebrání na rozhodnutí druhých nadávat. Vyhýbáme se tak samostatnosti a s ní spojené zodpovědnosti za své rozhodování. Soběstačnost jsme vyměnili za nízké ceny zboží ze zahraničí a o armádě, která by nám zajistila alespoň zdání bezpečnosti, si můžeme nechat opravdu jen zdát. Takže, co se současného stavu týká, nic moc.

O to víc bychom se ale měli snažit tuto realitu změnit, i když je jasné, že to nebude snadné.

O sebevědomé a hrdé společnosti příště...

Autor: Jindřich Chmelař | středa 26.7.2017 8:00 | karma článku: 12.52 | přečteno: 321x

Další články blogera

Jindřich Chmelař

Víra - naše ztracená síla

Víra není jen katolická či evangelická. Víra neznamená jen víru v Boha. Víra není omezena na náboženství. Češi toto cítí moc dobře a vědomě či podvědomě vědí, že víra je především síla nezbytná k následování záměru.

28.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Skutečné české hodnoty

České společnosti a Čechům (Moravany a Slezany nevyjímaje) jsou přisuzovány různé kvality. Některé jsou pozitivní, některé negativní. Nicméně hodnoty, představující ideál, jehož chceme dosáhnout, by měly být vždy jen pozitivní.

13.7.2017 v 7:30 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 310 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Adam Mikulášek

Z hodných kluků teroristy?

Jistě mnoho bývalých nacistů také kdysi bylo spořádanými lidmi, než se nechali Hitlerovou propagandou strhnout, aby nenáviděli své někdejší židovské kamarády, spolužáky či kolegy.

20.8.2017 v 16:15 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 286 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna

Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

20.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jan Matějů

Proč nevolit Andreje Babiše. Lišky mění srst, ne svoje zvyky

Andrej Babiš má být obviněn v případu čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo. Od pana Babiše neslyšíme nic jiného než křik, že je to proti němu spiknutí celého systému a snaha odstranit ho z politiky.

20.8.2017 v 10:18 | Karma článku: 25.09 | Přečteno: 607 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Semknutí? Houby. Na potížisty v depresi jedině islámskou linku bezpečí!

Zatímco prominenti všech zemí se semkávají, neztrácejí odvahu, nevzdávají se evropských hodnot a poslední hodiny nevědí, zda na Twitteru kondolovat dřív Španělsku, Finsku nebo Německu, já mám návrh řešení. Islámskou linku bezpečí!

20.8.2017 v 10:17 | Karma článku: 38.86 | Přečteno: 1094 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 13.81 Průměrná čtenost 1963

V první řadě jsem Čech, povoláním biolog. Věřím, že svět každého z nás je přesně takový, jaký si ho tvoříme, proto se snažím si ten svůj tvořit tak, aby se mi v něm dobře žilo. Jsem členem a předsedou spolku Cesta Česka, který si dal za úkol podporovat českou tradici a národní uvědomění.

http://www.cestaceska.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.