Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skutečné české hodnoty

13. 07. 2017 7:30:00
České společnosti a Čechům (Moravany a Slezany nevyjímaje) jsou přisuzovány různé kvality. Některé jsou pozitivní, některé negativní. Nicméně hodnoty, představující ideál, jehož chceme dosáhnout, by měly být vždy jen pozitivní.

S odkazem na osobnosti, zmiňovanév předchozím článku, si dovolím tvrdit, že nejpodstatnějšími hodnotami české společnosti jsou pravda a svoboda.

Pravda a svoboda se dostaly do podvědomí Čechů nejpozději v době husitské (osobně jsem přesvědčen, že tyto hodnoty byly jádrem duchovního učení Čechů dávno před příchodem křesťanství) a dodnes pro nás mají stěžejní význam. Možná se naše historie odvíjela tak, jak se odvíjela, jen proto, abychom pravdu a svobodu důkladně poznali a zpracovali. A jak jinak toho dosáhnout, než o pravdu a svobodu přijít? Z tohoto pohledu je pozoruhodná (a řekl bych pro Čechy typická) argumentace nynější vlády v případě kvót na migranty z Afriky a Blízkého východu. Vláda od počátku tvrdí, že kvóty nefungují a nemůžou fungovat, protože migranti u nás nechtějí zůstat. Je to očividný fakt, podpořený mnoha důkazy, ale na západě jakoby ho vůbec nebrali v potaz. Holt to není jejich pravda, ale jen obyčejný fakt. Také důraz Čechů na to, aby si o svých věcech mohli rozhodovat sami (což je často nahlíženo jako věčná nespokojenost a kverulantství), ukazuje na silnou potřebu svobody. Je přitom příznačné, že pravda a svoboda, všemi lidmi tak vyzdvihované, jsou v historii lidstva těmi nejvíce potlačovanými hodnotami, ať už přímo silou, nebo nepřímo manipulací, konzumem a propagandou.

Pravdu a svobodu doplňují neméně důležité hodnoty – mír, soudržnost a láska.

Češi po většinu své historie rozhodně nepatřili mezi dobyvatele, bylo to spíš naopak, o naše území měli zájem všichni ze západu i východu. Češi byli především zemědělci, a zemědělci už z podstaty mají v lásce život, mír a klid. To ovšem neznamená, že by naši předkové nedokázali bojovat za dobrou věc, jak se ukázalo nejen za husitů, ale i za první a druhé světové války. Čeští legionáři i protinacistický odboj jsou toho důkazem.

Pokud se nám někdy dařilo, bylo to vždy v dobách, kdy jsme dokázali využít síly soudržnosti a jednotně se za něco postavili. Byla to přesně taková historická období, kdy se o nás vědělo dál než pár kilometrů za hranicemi. To, že dnes někteří Češi (a není jich málo) nedokáží procítit soudržnost se svou společností, je důsledkem dlouhodobého a cíleného podrývání našeho sebevědomí a štěpení společnosti, které vrcholilo v nacistické propagandě, jejíž ozvěny slýcháme i dnes, bohužel od samotných Čechů. Důkazem, že toto podrývání funguje, je množství Čechů, kteří nejsou schopni o svém národu, kultuře nebo historii říct cokoliv pozitivního. Mezi sebou se pak hádáme o kravinách a ta soudržnost nám chybí. A chyběla bohužel i mnohokrát v historii.

Láska a všechny její nuance nejsou pro nás něco neznámého. Naše vyjádření lásky bude ale zřejmě jiné než u Francouzů, Italů nebo třeba Rusů. Ne lepší či horší, ale jiné, protože máme jinou historickou zkušenost a prošli jsme, jako společnost, jiným vývojem. Z mnoha podob lásky je podle mě pro Čechy charakteristická laskavost a srdečnost - vlastnosti, které se bohužel dost vytrácí. Přesto jsem přesvědčen, že do výčtu „českých hodnot“ patří.

Jak jsem psal na začátku, hodnoty představují ideál, něco, co bychom se měli učit obsáhnout, abychom hodnotu přetavili na svou kvalitu. Je však třeba mít na vědomí, že každá hodnota a kvalita má svůj opak, s nímž tvoří nedělitelný celek - každá hůl má dva konce. Během učení tak musí zákonitě přijít období, kdy místo lásky budeme prožívat nenávist, místo pravdy kolem sebe uvidíme všude lež, místo soudržnosti sváry, místo svobody útlak a místo míru válku. To vše jsme si však už prožili nebo právě prožíváme. I proto je, myslím, načase, abychom začali používat ten pozitivní konec hole.

Autor: Jindřich Chmelař | čtvrtek 13.7.2017 7:30 | karma článku: 9.65 | přečteno: 310x

Další články blogera

Jindřich Chmelař

Víra - naše ztracená síla

Víra není jen katolická či evangelická. Víra neznamená jen víru v Boha. Víra není omezena na náboženství. Češi toto cítí moc dobře a vědomě či podvědomě vědí, že víra je především síla nezbytná k následování záměru.

28.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Vidím Česko veliké, aneb k čemu je dobré míti vizi.

Na jaře 2016 jsem se účastnil dvou setkání, které pořádal Úřad vlády. Bylo tam asi 100 účastníků z různých oblastí a šlo o vytvoření strategického dokumentu, podle nějž by se měl řídit rozvoj naší země a společnosti do roku 2030.

26.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 12.52 | Přečteno: 321 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Adam Mikulášek

Z hodných kluků teroristy?

Jistě mnoho bývalých nacistů také kdysi bylo spořádanými lidmi, než se nechali Hitlerovou propagandou strhnout, aby nenáviděli své někdejší židovské kamarády, spolužáky či kolegy.

20.8.2017 v 16:15 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 286 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna

Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

20.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jan Matějů

Proč nevolit Andreje Babiše. Lišky mění srst, ne svoje zvyky

Andrej Babiš má být obviněn v případu čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo. Od pana Babiše neslyšíme nic jiného než křik, že je to proti němu spiknutí celého systému a snaha odstranit ho z politiky.

20.8.2017 v 10:18 | Karma článku: 25.09 | Přečteno: 607 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Semknutí? Houby. Na potížisty v depresi jedině islámskou linku bezpečí!

Zatímco prominenti všech zemí se semkávají, neztrácejí odvahu, nevzdávají se evropských hodnot a poslední hodiny nevědí, zda na Twitteru kondolovat dřív Španělsku, Finsku nebo Německu, já mám návrh řešení. Islámskou linku bezpečí!

20.8.2017 v 10:17 | Karma článku: 38.92 | Přečteno: 1094 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 13.81 Průměrná čtenost 1963

V první řadě jsem Čech, povoláním biolog. Věřím, že svět každého z nás je přesně takový, jaký si ho tvoříme, proto se snažím si ten svůj tvořit tak, aby se mi v něm dobře žilo. Jsem členem a předsedou spolku Cesta Česka, který si dal za úkol podporovat českou tradici a národní uvědomění.

http://www.cestaceska.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.