Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kosmopolitní monokultura nebo radši kulturní rozmanitost?

22. 06. 2017 11:56:14
Mám rád analogie (podobenství). Dá se na nich popsat podstata jevů mnohem přesněji a srozumitelněji než dlouhým vysvětlováním. Je jen třeba, aby byla vůle porozumět, přesně podle výzvy: kdo má uši k slyšení, slyš.

Už jsem kdysi psal o tom, jak je multikulturalismus, kdyby fungoval, ve skutečnosti cestou k uniformitě. Popisoval jsem analogii s paletou a barvami a s buňkami v těle. Chci dnes napsat trochu víc o rozmanitosti a pestrosti (tentokrát bohužel bez analogií). Než začnu k věci, je třeba zmínit několik východisek, na nichž stavím.

  1. Věřím, že ve světě a ostatně v celém Vesmíru panuje řád. Všechno se děje podle přírodních zákonů, nezávisle na tom, jestli jim rozumíme nebo věříme v jejich existenci. Jen minimum věcí se děje náhodně, pokud vůbec nějaké.
  2. Tenhle řád, ať už ho nazveme univerzálním, Božím nebo přirozeným, lze poznávat důkladným pozorováním, promýšlením a prociťováním jevů okolo nás i v nás samotných.
  3. Poznáváním tohoto řádu a jeho následováním se zdokonalujeme jako lidé i jako celé společnosti.
  4. Poznávání tohoto řádu a jeho následování je skutečným smyslem lidské existence a vede k šťastnějšímu a spokojenějšímu životu.
  5. Z odmítání a nerespektování tohoto řádu nebo dokonce z popírání jeho existence vznikají všechny lidské neřesti, slabosti a špatnosti, které kolem sebe vidíme.

Pokud nesouhlasíte už s výše uvedenými východisky, nebude vám asi dávat smysl ani zbytek textu, ale neodrazuju nikoho od jeho přečtení.

Na světě jsou různé kontinenty, každý kontinent má jiné podnebí, jiné rostliny a zvířata a také jiné lidi. Nebudu psát o zvířatech, každý ví, že tygr patří do Asie a žirafa do Afriky. Nikoho by ani v nejmenším nenapadlo vypouštět v Evropě žirafy a tygry do volné přírody. Chci psát o lidech, u nichž máme dojem, že platí jiná pravidla. Takže, na každém kontinentu jsou různé státy nebo kraje a každý kraj obývají opět různí lidé, většinou se liší vzhledem, jazykem, kulturou a tradicí. To je krásná rozmanitost lidstva, která má jasný řád. Ten není ustanovený nějakým jednorázovým rozhodnutím, ale dlouhodobým vývojem, hledáním rovnováhy, vytvářením, upevňováním a bořením vztahů mezi člověkem a přírodou, mezi jednotlivými společnostmi i mezi jedinci. Tyto vztahy mají nějakou historii, během které vznikají pevné vazby, např. vazba společnosti k určitému místu, vazba člověka k nějaké tradici, vazba lidí jedné společnosti k sobě navzájem. Vazby nejsou samozřejmě jen pozitivní. Dlouhodobé nepřátelství je také dost silné pouto. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Historie je sledem příčin a následků, kterých je tolik, že se vzájemně prolínají a často těžko rozlišit, co je příčina a co následek. A tak má každý kontinent a každá země své vlastní trable a radosti, své vlastní záležitosti k řešení. Každá společnost má svůj záměr a svůj úkol ve světě. V jejich následování a plnění spočívá síla a životaschopnost společnosti a společnost bez záměru spěje postupně k zániku.

Jelikož nevěřím na náhodu a věřím ve smysl lidského života, jsem přesvědčený o tom, že člověk se obvykle narodí a vyrůstá v místě, které později vnímá jako svůj domov. Pro mě je domov jedna z nejdůležitějších lidských hodnot, proto si stojím za tím, že když už někde mám domov, měl bych pro jeho blaho konat maximum a měl bych ho mít v lásce. K čemu dochází dnes díky globalizaci? Lidé se v množství větším než malém volně přesouvají po celé planetě, místo k žití si vybírají podle momentálního prospěchu a přestávají cítit vazby ke svým původním domovům. Nemám nic proti cestování nebo dlouhodobým zahraničním pobytům, už Komenský doporučoval „zahraniční stáž“ jako dovršení studia, ale to je něco naprosto jiného než přestěhování se do ciziny natrvalo. Slyšíte ten rozdíl? Domov a cizina. Z vlastní zkušenosti vím, že zahraniční zkušenost je moc dobrá především k tomu, aby si člověk uvědomil, že miluje svůj domov a chce pro něj něco dělat. Dokud si tohle neuvědomí každý člověk, nelze pokročit dál ke kosmopolitní společnosti.

Nakonec abych ty střípky nějak slepil dohromady... Existuje dnes velmi silný a mediálně podporovaný myšlenkový proud, pro mnoho lidí nepřekročitelné dogma, že kosmopolitní společnost je jediná správná cesta k zářivé budoucnosti. Zároveň tato kosmopolitnost má být multikulturní. Ve světle výše napsaného musím napsat, že tohle dogma (protlačované intelektuály a ekonomy), proti němuž se dnes bouří (bohužel oslyšená) většina Evropanů, jde proti přirozenému řádu a vede k chaosu a zastavení vývoje lidstva. Vytváří se jakási standardní kosmopolitní monokultura vykořeněných lidí. Proč? Protože nepochopili význam domova. Protože odmítli svoje kořeny, které ani pořádně neznají. Protože neví odkud jdou, nemůžou správně vyhodnotit, kde právě jsou a kam se vydat. Protože si začali hrát na občany planety Země, aniž by se stali správnými občany svých států. Je to zbrklost a nerespektování řádu. Jeden indický učitel řekl, že mnoho lidí touží stát se buddhou, aniž by pochopili, co znamená být člověkem. To mi utkvělo.

Proto dřív než se stanu tělem i duší Pozemšťanem, chci být řádným Čechem :-).

Autor: Jindřich Chmelař | čtvrtek 22.6.2017 11:56 | karma článku: 21.33 | přečteno: 459x

Další články blogera

Jindřich Chmelař

Víra - naše ztracená síla

Víra není jen katolická či evangelická. Víra neznamená jen víru v Boha. Víra není omezena na náboženství. Češi toto cítí moc dobře a vědomě či podvědomě vědí, že víra je především síla nezbytná k následování záměru.

28.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Vidím Česko veliké, aneb k čemu je dobré míti vizi.

Na jaře 2016 jsem se účastnil dvou setkání, které pořádal Úřad vlády. Bylo tam asi 100 účastníků z různých oblastí a šlo o vytvoření strategického dokumentu, podle nějž by se měl řídit rozvoj naší země a společnosti do roku 2030.

26.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 12.52 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Skutečné české hodnoty

České společnosti a Čechům (Moravany a Slezany nevyjímaje) jsou přisuzovány různé kvality. Některé jsou pozitivní, některé negativní. Nicméně hodnoty, představující ideál, jehož chceme dosáhnout, by měly být vždy jen pozitivní.

13.7.2017 v 7:30 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 310 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Kolář

říkanka o kloubech

Pro politiky je dnes nejdůležitější zabezpečení. Přispívá k jejich klidu, kdykoli jsou ohroženi... Zda to přispívá i k občanskému klidu, není jisté! Učme se trpělivosti, všechno vždycky nějak dopadne...

20.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Adam Mikulášek

Z hodných kluků teroristy?

Jistě mnoho bývalých nacistů také kdysi bylo spořádanými lidmi, než se nechali Hitlerovou propagandou strhnout, aby nenáviděli své někdejší židovské kamarády, spolužáky či kolegy.

20.8.2017 v 16:15 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 286 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna

Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

20.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jan Matějů

Proč nevolit Andreje Babiše. Lišky mění srst, ne svoje zvyky

Andrej Babiš má být obviněn v případu čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo. Od pana Babiše neslyšíme nic jiného než křik, že je to proti němu spiknutí celého systému a snaha odstranit ho z politiky.

20.8.2017 v 10:18 | Karma článku: 25.09 | Přečteno: 607 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Semknutí? Houby. Na potížisty v depresi jedině islámskou linku bezpečí!

Zatímco prominenti všech zemí se semkávají, neztrácejí odvahu, nevzdávají se evropských hodnot a poslední hodiny nevědí, zda na Twitteru kondolovat dřív Španělsku, Finsku nebo Německu, já mám návrh řešení. Islámskou linku bezpečí!

20.8.2017 v 10:17 | Karma článku: 38.86 | Přečteno: 1094 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 13.81 Průměrná čtenost 1963

V první řadě jsem Čech, povoláním biolog. Věřím, že svět každého z nás je přesně takový, jaký si ho tvoříme, proto se snažím si ten svůj tvořit tak, aby se mi v něm dobře žilo. Jsem členem a předsedou spolku Cesta Česka, který si dal za úkol podporovat českou tradici a národní uvědomění.

http://www.cestaceska.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.