Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je tu proti komu?

1. 09. 2015 0:40:31
Nespočetněkrát už jsem četl, slyšel a viděl, jak se debata ohledně imigrační krize různě kroutí, deformuje, zneužívá a manipuluje. Místo rozumné debaty je to boj dvou extrémů. Zkouším to tu nějak zanalyzovat.

V české společnosti se v různých obměnách setkáme s pěti postoji k uprchlíkům, respektive imigrantům. Vztah jednotlivých skupin k EU nechávám bez komentáře:

  1. Nikoho nepouštět, uprchlíky střílet, lodě potápět i s lidmi, vlastizrádce věšet, sluníčkáře věšet, muslimy střílet, atd.
  2. Nikoho nepouštět, zavřít hranice, lodě i uprchlíky vracet, starat se jen o sebe, za jejich problémy nemůžeme, ať si sami pomůžou.
  3. Nikoho nepouštět, lodě i uprchlíky vracet, zamezit pohybu dalších migrantů likvidací pašeráckých mafií a pomáhat v zemi, odkud imigranti a uprchlíci jdou.
  4. Rozlišovat podle potřebnosti, nebezpečnosti, náboženství, možnosti integrace a dalších relevantních kritérií. Potřebným uprchlíkům poskytnout azyl a nepotřebné imigranty vracet. Likvidovat pašeráky a pomáhat v zemi, odkud migranti jdou. Dohlédnout a důsledně dbát na to, aby přijatí imigranti a azylanti dodržovali naše pravidla a respektovali naší tradici a kulturu.
  5. Nerozlišovat, brát všechny, #přijímám, neptat se kdo je kdo, nebezpečí nehrozí, všichni jsme lidi, nikdo není ilegální, peněz je dost, imigranty potřebujeme, kdo to tak necítí je xenofob, rasista, zrůda, nácek, atd.

Věřím, že naprostá většina Čechů to vnímá s obměnami nějak podobně, jak to popisují body 3 a 4. Lidí ve skupině 2 bude asi bohužel také dost, ale takoví většinou zůstávají se svým postojem doma a ventilují ho pouze zprostředkovaně ve volbách, na FB nebo maximálně podepsáním petice. Podle mě většina Čechů má srdce na pravém místě, chce pomáhat, ale nechce si nechat příkazem rozložit vlastní zemi lidmi, kteří si naší pomoc často ani nezaslouží. Motivace a argumentace budou různé, podle znalostí a povah jednotlivců, ale základní postoj je „pomoci tak, abychom sebe nezničili a aby to bylo účinné“. A to je podle mě správně. Jestli vracet všechny nebo rozlišovat už je věc diskuze a nastavení a lze se dobrat kompromisu. Extrémy 1 a 5 jsou extrémy a pevně věřím, že jsou skutečně menšinové.

Extrém 1 je vidět nejvíc na internetových diskuzích všeho druhu. Jedná se podle mě o stejnou skupinu lidí, která už léta plní všemožné internetové diskuze a nad kterou zůstává rozum stát. Typická byla vždy diskuze na novinky.cz. Je to zřejmě stejná sorta, která za středověku s radostí házela kameny na lidi na pranýři. Tahle skupina je asi potenciálně nebezpečná, ale u nás podle mě nemá moc šanci.

Extrém 5 vystihuje postoj velice hlasité menšiny, která bohužel zahrnuje novináře, politiky, komentátory, umělce a aktivisty všeho druhu, kteří jsou nejvíc slyšet, a kteří jsou nyní podporováni mainstreamovou mediální masáží. Tihle komentátoři si naprosto cíleně vybírají pouze skupiny 1 a 2 jako své protivníky a dokládají tím, že jsou Češi xenofobní a sobecká zvěř, jejíž argumenty nesmíme poslouchat, chceme-li si zachovat základní evropské hodnoty. Těmi jsou prý především solidarita, tolerance, ochrana práv menšin (sic!) a humanismus. Příznačné je, že takto jedním vrzem smetou a umlčí i argumenty většiny ze skupin 3 a 4, a zároveň čím dál víc všechny uráží/nakrkávají a radikalizují, protože znemožňují dostatečné zaznění racionálních argumentů. Jen hrajou na lítost a moralizují. Sami se však nezřídka chovají ještě agresivněji a sprostěji než zástupci skupin 1 a 2. Navíc ochrana práv menšin jako základní evropská hodnota? Jak by napsali extrémisti č. 5: LOL, případně ROFL.

Mezi skupinami 3 a 4 se vede diskuze, která je ale mnohem méně viditelná, těžší na přemýšlení a klade větší nároky na otevřenost vůči názorům druhých. Tahle jediná diskuze má smysl a může někam vést. Přál bych si, abychom si zachovali všichni zdravý rozum a jednali ne tak, jak je naše „morální povinnost“, kterou nám předepisují extrémisti, ale jak to přinese skutečnou pomoc všem zúčastněným. K takovému závěru potřebujeme rozum, srdce a moudrost. Je ale dobré mít na paměti, že moudrá rozhodnutí bývají často považována za krutá.

Jako moudrá se ukáží být až s odstupem času.

Autor: Jindřich Chmelař | úterý 1.9.2015 0:40 | karma článku: 21.47 | přečteno: 845x

Další články blogera

Jindřich Chmelař

Víra - naše ztracená síla

Víra není jen katolická či evangelická. Víra neznamená jen víru v Boha. Víra není omezena na náboženství. Češi toto cítí moc dobře a vědomě či podvědomě vědí, že víra je především síla nezbytná k následování záměru.

28.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Hrdost a sebevědomí - základ národa

Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.

26.7.2017 v 11:39 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Vidím Česko veliké, aneb k čemu je dobré míti vizi.

Na jaře 2016 jsem se účastnil dvou setkání, které pořádal Úřad vlády. Bylo tam asi 100 účastníků z různých oblastí a šlo o vytvoření strategického dokumentu, podle nějž by se měl řídit rozvoj naší země a společnosti do roku 2030.

26.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 12.52 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Skutečné české hodnoty

České společnosti a Čechům (Moravany a Slezany nevyjímaje) jsou přisuzovány různé kvality. Některé jsou pozitivní, některé negativní. Nicméně hodnoty, představující ideál, jehož chceme dosáhnout, by měly být vždy jen pozitivní.

13.7.2017 v 7:30 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 310 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Též u nás mohou být migranti nebezpeční

Hluboce by se mýlil ten, kdo by se snažil tvrdit, že jsme v našem státě v bezpečí před lidmi, kteří k nám migrují z cizích zemí.

20.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Markéta Vaculová

Jak být v mezilidské komunikaci přímý aneb asertivní komunikace v praxi sociálních služeb

Asertivita je součástí zdravé mezilidské komunikace. Znamená to nebýt v komunikaci pasivní, manipulativní nebo agresivní, ale být přímý a ohleduplný k druhým, se současným zachováním svých práv a svého názoru.

20.8.2017 v 16:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Klára Tůmová

Hlídání divé zvěře, den šestý

That Friday feeling... "Ten páteční pocit!" nabývá zcela nového rozměru, který nemá nic společného s natěšeností na pořádné mejdlo. Poté, co se moje pověstné štěstí zjevně vyřádilo, se těším tak leda na pořádnou porci spánku!

20.8.2017 v 14:17 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 155 | Diskuse

David Gruber

Resilience = lidé, buďte odolní, nenechejte se zblbnout

„Resilience je psychický proces zvládání nepříjemných podmínek (krizí) člověkem. Jedná se o psychickou odolnost, houževnatost jedince "navzdory osudu", navzdory biologickým, psychologickým a psychosociálním vývojovým rizikům....

20.8.2017 v 11:47 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 333 | Diskuse

Olga Pavlíková

Proč nechci Drahoše za prezidenta

Prezidenti v ČR jsou naštěstí pouze kladeči věnců a formální reprezentanti státu, přesto většina občanů považuje volbu nového prezidenta za důležité rozhodnutí.

20.8.2017 v 11:20 | Karma článku: 41.38 | Přečteno: 1965 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 13.81 Průměrná čtenost 1963

V první řadě jsem Čech, povoláním biolog. Věřím, že svět každého z nás je přesně takový, jaký si ho tvoříme, proto se snažím si ten svůj tvořit tak, aby se mi v něm dobře žilo. Jsem členem a předsedou spolku Cesta Česka, který si dal za úkol podporovat českou tradici a národní uvědomění.

http://www.cestaceska.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.