Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jindřich Chmelař

Jan Čulík radikalizuje českou společnost

Dnes jsem si na Britských listech přečetl reakci Jana Čulíka na včerejší projednávání petice proti povinným kvótám na přidělování imigrantů.

24.6.2015 v 14:17 | Karma článku: 40.19 | Přečteno: 2269 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Bezradnost evropského viníka

Rozhovor s Johnem Bokem o imigraci na Parlamentních listech je krásná ukázka dnešní bezradnosti Evropana, který je v zajetí viny (viz můj předchozí blog).

16.6.2015 v 10:06 | Karma článku: 29.78 | Přečteno: 816 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Vina a křivda, aneb jak najít řešení imigrační krize

Debata o přijímání uprchlíků/imigrantů se znatelně vyostřuje, jak ukázal včerejší pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou. I když to spíš byla jen názorná ukázka toho, co probíhá v prostředí internetových diskuzí dlouhodobě.

12.6.2015 v 13:43 | Karma článku: 33.62 | Přečteno: 1263 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Otevřený dopis na podporu současné imigrační politiky

Dopis na podporu současného odmítavého postoje Vlády ČR vůči povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků ze třetích zemí mimo EU, který byl zaslán členům vlády ČR, poslancům Parlamentu ČR, senátorům Parlamentu ČR a europoslancům.

3.6.2015 v 22:49 | Karma článku: 39.39 | Přečteno: 1680 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Tenkrát v Olomouci

V Olomouci došlo před pár dny ke dvěma incidentům. Aktivistky z hnutí Islám v ČR nechceme byly jeden den slovně a druhý den i fyzicky napadeny větší skupinou cizinců, asi z Afriky a zemí středního východu.

1.6.2015 v 10:04 | Karma článku: 36.39 | Přečteno: 955 |

Jindřich Chmelař

Dilema radikálního bojovníka za (svou) Pravdu

Nedá mi to se nepozastavit nad událostmi prvních týdnů nového roku, které se odehráli na českém kolbišti proislámských a protiislámských sil, a nad tím, jak jsou tyto události reflektovány. Během měsíce se toho událo tolik, že se k tomu musel vyjádřit snad každý. Jako tisíce dalších lidí sleduji vzestup popularity hnutí Islám v ČR nechceme a jejího hlavního představitele, Martina Konvičky, ale také vlnu odporu vůči němu, vůči hnutí a vůči samotným myšlenkám, které IvČRN hlásá. Sleduju intenzivní snahu novinářů, moderátorů, komentátorů a reportérů (čest výjimkám) z Konvičky udělat monstrum, populistu, fašistu a vrchního vyhlazovače muslimů a teze hnutí IvČRN účelově zkreslit tak, aby se do nich dalo dobře kopat. A je sranda pozorovat, jak se jim to nedaří, i když možná jen prozatím, dokud nenajdou ten pravý kalibr. Nicméně Martinovi se úspěšně daří odrážet všechny útoky, a to dokonce s úsměvem a lehkou grácií. Lidem, a vypadá to, že dokonce i některým skalním odpůrcům odpůrců islámu, dochází absurdita celé situace, kdy si obě strany jakoby mění pozice. Kdy se ti „dobří“ začínají chovat jako pěkné skety, a ti, co by měli být ti „zlí“, si zachovávají nadhled, humor a klid. Je to doba borcení starých jistot a zaběhnutých pořádků. Asi tak, jak to vyjadřuje tarotová karta Věž.

6.2.2015 v 10:00 | Karma článku: 30.88 | Přečteno: 1304 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Otrok má právo nosit obojek

Asi jako nadpis tohoto článku na mě působí postoj veřejné obhájkyně práv, paní Šabatové, k otázce nošení hidžábů na českých školách. Naprosto jasně vyjádřila podporu dvěma muslimským studentkám, které za pomoci právníků z nevládních lidskoprávních organizacích vyvíjejí už skoro rok systematický tlak na vedení Střední zdravotnické školy v Ruské, aby bylo povoleno nošení pokrývek hlavy nejen ze zdravotních, ale i z náboženských důvodů. Důvody, proč by to povoleno být nemělo, jsem popsal už v jiném blogu. Osobně si myslím, že ty dvě dívčiny jsou v tomto tak trochu nevinně a možná, že samy se teď cítí být zneužívány pro cizí zájmy, ale to teď není podstatné.

27.8.2014 v 0:26 | Karma článku: 40.28 | Přečteno: 2639 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Domov není na prodej

Dřív jsem věřil ve světoobčanství. V myšlenku, že je jedno, zda je člověk Čech, Číňan nebo Turek. Že jsme všichni zkrátka lidé – Pozemšťané, a jako takoví máme všichni společné hodnoty, co nás spojují. No, dnes to vidím trochu realističtěji. Pozemšťanství patří (věřím, že jen prozatím) do říše fantazie a zbožných přání. Dřív jsem sám sebe přesvědčoval, že jsem obyvatel planety Země, že být Čechem je zbytečně omezující. Dnes vidím, že to byl jen přelud pyšné mysli. Čím dál víc zjišťuji a s vděkem si uvědomuji, že přijmout svůj národ skutečně za svůj, přijmout svoji „kmenovou příslušnost“ není omezující, ale osvobozující. Bez přijetí svých kořenů jsou totiž všechny ideály celosvětové společnosti Pozemšťanů jen chimérou a stavěním vzdušných zámků.

25.8.2014 v 7:30 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 334 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Národní hrdost není zločin, je to morální hodnota!

Hned na začátek se přiznám, že tvrzení v názvu jsem nevymyslel já. Pochází z dílny Řádu strážců koruny a meče, zřejmě nejrychleji rostoucí komunity na českém Facebooku. Nicméně se s ním ztotožňuju, proto jsem ho sdílel. Tvrzení vyvolalo mezi přáteli diskuzi, která mě přinutila k tomu, abych si pro sebe zformuloval, proč považuju národní hrdost za morální hodnotu a ne za něco, čemu bych se měl vysmát nebo se za to dokonce stydět.

12.7.2014 v 9:34 | Karma článku: 23.19 | Přečteno: 1514 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Země plná islamofobů?

Zaujala mě kampaň na FB stránkách skupiny Islám v České Republice nechceme. Denně přidávají portréty lidí, kteří veřejně vystupují nebo vystupovali proti islámu, jakožto totalitní ideologii (tedy nikoliv proti 1,5 miliardě mírumilovných muslimů). Jsou to vesměs silné osobnosti, které mají s náboženstvím míru dlouholeté, přímé zkušenosti, velmi dobře ho znají a PŘESTO ho kritizují. Tyto osobnosti jsou hlavním proudem žurnalistiky označováni minimálně za kontroverzní, nezřídka za rasisty, xenofoby a islamofoby a jejich život a působení jsou jim všemožně ztěžovány. Některým je znemožňován vstup do evropských zemích, některým hrozí smrt za hanobení islámu a někteří už byli umlčeni navždy.

11.7.2014 v 8:00 | Karma článku: 36.77 | Přečteno: 2175 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Muslimové očima českých školáků

Asi od začátku letošního roku běží v naší zemi projekt Muslimové očima českých školáků. Kromě představování islámu českým dětem v růžových barvách, si projekt klade za úkol naučit děti kriticky číst zprávy a vyhodnocovat informace. Osobně bych spíš řekl, že bude dětem vysvětleno, že když někdo kritizuje islám, bude to nejspíše nenávistný islámofob, co zná islám jen z televizních novin na Nově, jenž nezná ani jednoho muslima, nikdy nebyl v islámských zemích a hlavně nestudoval orientalistiku, takže nemůže vědět nic. Možná autorům křivdím, ale pohled na realizační tým mě nenechává na pochybách, že tihle mladí, krásní lidé se rozhodli předávat dětem svůj pohled na svět. V jejich aktivitě je, k mému zklamání, podporuje i MŠMT. S mým pohledem na svět je ten jejich v rozporu a naštvalo mě, že tahle propaganda míří na nejcitlivější věkovou skupinu. Proto jsem se s přáteli rozhodl oslovit přímo ředitele škol, do kterých projekt míří. Hlavní body, které jsme zmínili v dopise, nyní zveřejňuji zde.

30.6.2014 v 8:00 | Karma článku: 48.29 | Přečteno: 21124 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Dopis našim zástupcům

Začátkem března 2014 jsme rozeslali níže uvedený dopis našim zastupitelům na celostátní, krajské i komunální úrovni a po Velikonocích i představitelům nejvýznamnějších českých církví. Tento dopis podepsalo několik desítek lidí, jejichž jména zde neuvádím. V dopise vyjadřujeme obavu z možného dopadu plné registrace náboženské organizace Ústředí muslimských obcí (ÚMO), o které by Ministerstvo kultury mohlo začít jednat už během letošního září. Vyzvali jsme adresáty k zaujetí postoje k tomuto problému, a to nejlépe veřejnému. Naším cílem je, aby byla zahájena nebo posílena celospolečenská diskuze na téma šíření islámu a islamismu v Evropě. Během dvou měsíců od rozeslání se stalo několik důležitých událostí, které dále potvrdily oprávněnost (nejen) našich obav. Dopis nyní zveřejňuji proto, abych vás informoval o tom, že většina našich politiků a zastupitelů je se situací okolo registrace ÚMO obeznámena a všichni měli dostatek času si na ní vytvořit dostatečně informovaný názor. Někteří se již k tématu islámu veřejně vyjadřovat začali, jiní ještě ne. Pokud vás zajímá názor vašeho zastupitele v parlamentu, senátu nebo starosty vašeho města, nebojte se jim napsat a zeptat se. Pokud si myslíte, že by Ústředí muslimských obcí nemělo získat plnou registraci, můžete připojit svůj podpis pod petici zde.

6.5.2014 v 8:00 | Karma článku: 37.78 | Přečteno: 3209 |

Jindřich Chmelař

Vycházející hvězda českého muslimstva?

V posledních dnech jsem byl kontaktován několika facebookovými anonymy. Reagovali (pravděpodobně) na mé, už pár měsíců staré vyjádření na FB a zřejmě i na můj předchozí blog. V obou příspěvcích jsem poukazoval na aktivity jednoho českého muslima, majícího v oblibě psát dopisy lidem, kteří se nějak kriticky zmíní o islámu. Tyto dopisy obvykle obsahují mnoho historických faktů a jejich interpretaci, dále pak zhodnocení české společnosti, výhled do budoucna a pár výzev k tomu, aby adresát radši mlčel, když není studovaný orientalista či islámolog. Tento člověk, po upozornění od svých fanoušků na mou osobu, mi napsal také jeden takový dopis. Jelikož mi přímo dovolil ten dopis zveřejnit, činím tak, a to bez dalšího komentáře, protože už tak je dlouhý až až. Bohužel, dopis mi byl doručen anonymem, dle kterého ani autor nevystupuje pod svým pravým jménem (protože je prý chytrý), nemohu proto ručit za skutečnou identitu autora. Jelikož mi však dopis přijde velmi poučný, i přes neověřenost zdroje se o něj s vámi dělím.

21.1.2014 v 8:00 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 11965 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Dopis Tomášovi Halíkovi

Přečetl jsem si vyjádření Tomáše Halíka k "šátkové aféře" a musel jsem reagovat. Dopis zveřejňuji, protože je to zároveň vyjádření mého osobního postoje k celé záležitosti.

19.11.2013 v 11:48 | Karma článku: 42.31 | Přečteno: 4514 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Evropské spiknutí

Předem upozorňuju, že tenhle příspěvek píšu jakožto příznivce nejrůznějších konspiračních teorií. Nicméně to, co se děje v evropské politice a společnosti se už podle mě nedá vysvětlit jinak než jako obří spiknutí proti lidem.

24.7.2013 v 13:45 | Karma článku: 33.36 | Přečteno: 1788 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Český autohejt

Každý se s tím určitě už někdy setkal. Češi nadávají na Čechy, Češi se stydí za Čechy, Češi se smějí, jací jsou ti Češi blbci, v českých novinách čteme, jak jsou Češi na posledních příčkách všech možných žebříčků. Češi jsou rasisti, Češi jsou xenofobové, Češi smrdí, Češi nosí ponožky v sandálech, Češi kradou, Češi dělají v zahraničí ostudu, Češi dělají v Tatrách laviny.

8.7.2013 v 0:11 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 726 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Povstaňte, blaničtí rytíři Jedi!

V roce 2011 jsme se dozvěděli při sčítání lidu jednu zajímavou věc. V Česku máme okolo 15 000 vyznavačů jediismu, což sní strašně, takže radši napíšu následovníků řádu rytířů Jedi. Po několika křesťanských církvích je to u nás tedy jedna z nejpočetnějších náboženských komunit. Každý to asi zaznamenal, byla to velká sranda a všem bylo jasné, že se jedná o nějakou organizovanou taškařici, které se zúčastnilo opravdu hodně lidí. Mně ale přijde zajímavé pohrát si s myšlenkou, že ti Jediové mezi námi skutečně žijí. Co by to znamenalo?

1.7.2013 v 19:46 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 738 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Centimetr po centimetru mílovými kroky vpřed!

Ještě před rokem nebo dvěma se zdálo, že se s ničím u nás nedá hnout. Nadšení z výsledku parlamentních voleb vystřídalo rychle rozčarování. Lidem, kteří už vyhlíželi lepší zítřek za rohem, zbyly jen oči pro pláč a všichni se jen víc utvrdili v tom, že z toho marastu se prostě nevyhrabeme. Před rokem se ale něco začalo měnit.

15.6.2013 v 6:00 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jindřich Chmelař

O helmičkách a lidech

Máme dvě děti a brzy budeme mít třetí. Kluci blbnou, každou chvíli mají rozbité koleno, ten menší vždycky někde zakopne a natáhne se jak široký tak dlouhý nebo vstane pod stolem a praští se do hlavy. Někdy mě napadne, aby si tak kluci neublížili. Když o tom přemýšlím dostatečně dlouho, začnu vidět fakt ošklivé scénáře, co by se všechno mohlo stát. V nějaké podobě to zná určitě každý rodič. Nic příjemného.

13.6.2013 v 6:51 | Karma článku: 26.05 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Kde domov můj?

Nedávno mě někdo upozornil na video z koncertu jednoho českého hudebního uskupení, ve kterém skupina hraje dokola jeden akord v rytmu písně To tá Heľpa a do toho postupně každý odzpívá text české hymny. Celé to zní jako balkánská lidovka a parodie na hymnu. Posluchači poslouchají, někteří tančí a líbí se jim to. Mně se to moc nelíbí, ale nemá to nic společného s jiným hudebním vkusem.

12.6.2013 v 21:16 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 573 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 13.81 Průměrná čtenost 1963

V první řadě jsem Čech, povoláním biolog. Věřím, že svět každého z nás je přesně takový, jaký si ho tvoříme, proto se snažím si ten svůj tvořit tak, aby se mi v něm dobře žilo. Jsem členem a předsedou spolku Cesta Česka, který si dal za úkol podporovat českou tradici a národní uvědomění.

http://www.cestaceska.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.